Silers.pl

Żłobek, Przedszkole

Systemy wizyjnego monitoringu stają się powoli coraz powszechniejszym wyposażeniem nawet takich placówek, jak przedszkola. Ma to ścisły związek z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu zabezpieczenia oraz z ich rozwojem technologicznym, który sprawił, że systemy telewizji przemysłowej coraz bardziej dopasowują się do rosnących potrzeb klientów.

Monitoring w przedszkolu różni się nieco od monitoringu, np. w szkole. Może nie tyle technologią, co samą ideą. Przede wszystkim przedszkole, będąc placówką na ogół mniejszą od przeciętnej szkoły, nie generuje też samo w sobie tylu czynników zagrożenia. Co za tym idzie, nie ma również konieczności prowadzenia stałego nadzoru wizyjnego przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Istnieje natomiast zapotrzebowanie na możliwość stałego wglądu w pracę przedszkola przez samych rodziców.

Takie rozwiązanie jeszcze do niedawna istniało jedynie w sferze teoretycznych koncepcji. Kolejne udoskonalenia technologiczne sprawiły, że systemy monitoringu wizyjnego stały się przystępne cenowo oraz oferują przesyłanie obrazu o bardzo dobrej jakości. Owocuje to tym samym coraz szerszym rozpowszechnieniem monitoringu w takich właśnie placówkach, jak przedszkola. Obraz z kamer na żywo może być przesyłany za pośrednictwem Internetu, do którego właściwie dostęp mają już dziś wszyscy. Rodzice mają możliwość podglądu z kamer w czasie rzeczywistym, używając do tego komputera podłączonego do sieci internetowej. Może to być również jakiekolwiek inne urządzenie mobilne (smartfon, notebook, iPod), co tym samym zwiększa jeszcze komfort użytkownika. Wejście do systemu możliwe jest wyłącznie po zalogowaniu, które oczywiście wymaga znajomości hasła. Tym samym, transmisja nie jest ogólnie dostępna w sieci.

Specyfiką przedszkoli jest fakt, że przebywają w nich dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat. W tym okresie życia młodego człowieka zaczynają objawiać się na ogół pierwsze symptomy nieprawidłowych zachowań wobec rówieśników, jak też wobec wychowawców. Zastosowanie monitoringu wizyjnego jest niezwykle pomocne w pracy nad eliminowaniem wadliwych cech charakteru już na wczesnym etapie dorastania dzieci. Wprawdzie pewien ciężar wyłapywania takich nieprawidłowości spada bezpośrednio na rodziców obserwujących swoje przedszkolaki, to jednak ciężar ten jest zazwyczaj dość chętnie ponoszony. W szczególności przez tych rodziców, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie oraz harmonijnym rozwoju swych dzieci.

Jedną z podstawowych zalet monitoringu wizyjnego jest możliwość stałego wglądu rodzica w pracę przedszkola. Często wręcz skutkuje to zaskakująco niskim współczynnikiem zalogowań do systemu. Dlaczego? Przyczyna jest najprostsza z możliwych: placówka, która zdecydowała się na zainstalowanie tego typu zabezpieczeń, urasta do rangi placówki godnej wyjątkowego zaufania. Gdy pójdziemy dalej tym tropem, to można pokusić się o spekulację, że w niedalekiej przyszłości pójdą w kąt wszelkie certyfikaty, a podstawowym wyznacznikiem jakości będzie właśnie możliwość stałego monitoringu zarówno swego dziecka, jak i pracy opiekunów. Bez wdawania się w szczegóły, można przyjąć, że taki schemat jest możliwy, bo przecież wymierny efekt jest zawsze najwyższą kartą przetargową.

Dlatego też nie powinno nas dziwić, że przedszkola, decydujące się na zainstalowanie monitoringu wizyjnego, najczęściej nie podejmują tej decyzji pod presją rodziców, ale wręcz by wyjść naprzeciw ich potrzebom i stać się placówką o bardziej konkurencyjnej ofercie.

 

 

Decyzja o umieszczeniu dziecka w żłobku wiąże się na ogół ze stresem, na jaki narażeni są rodzice. Oddanie swego dziecka pod opiekę obcym ludziom jest bardzo często dosyć trudne. Powstaje wówczas dylemat: czy zrezygnować z pracy i kariery zawodowej, czy też skazać się na życie w ciągłym poddenerwowaniu i obawie o bezpieczeństwo dziecka?

Oczywiście są rodzice, którym tego typu wybór nie sprawia większych powodów do rozterki i wybierają tę opcję, którą uważają za właściwszą. Co jednak mają zrobić pozostali, dla których każda z dróg wiąże się z większymi problemami niż korzyściami? Niektórych potrafią uspokoić stosowne certyfikaty, jakimi legitymują się żłobki oraz budzący zaufanie ciepły uśmiech opiekunki. Czasem mogą do tego dojść dobre referencje od znajomych. Są jednakże sytuacje gdy pomimo różnych zapewnień jakiś niepokój w sercu pozostaje.

Doskonałym wyjściem z takiej „patowej” sytuacji jest monitoring wizyjny. W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój technologiczny telewizji przemysłowej, która znajduje skuteczne zastosowanie w coraz szerszych dziedzinach życia. Warto też zauważyć, że stała się ona swoistym wyznacznikiem nowej jakości: instytucje posiadające tego typu system zabezpieczeń, cieszą się na ogół dużo większym zaufaniem klientów, niż instytucje nieposiadające takowych.

Cóż zatem oferuje nam monitoring wizyjny w żłobkach? Nowoczesne kamery pozwalają obecnie na wygenerowanie obrazu o dobrej jakości, umożliwiającego skuteczne prowadzenie obserwacji. Rodzice korzystający z takiej możliwości kontrolowania pobytu swych dzieci w żłobku mogą w dowolnej chwili sprawdzić, co dziecko robi, jak jest ubrane, w jakim jest nastroju i – po wyzbyciu się wszelkich obaw – powrócić do czynności zawodowych. Mogą również, po zaobserwowaniu niepokojących sygnałów, na bieżąco konsultować je z personelem.

Obraz z kamer transmitowany jest za pośrednictwem Internetu, lecz oczywiście nie jest on publicznie dostępny. Uprawniony rodzic otrzymuje kod dostępu, za pomocą którego może zalogować się w systemie. Podgląd można przeprowadzać z każdego komputera stacjonarnego lub przenośnego, posiadającego połączenie z Internetem. Nadają się do tego również wszelkie mobilne urządzenia, jak np. smartfony, palmtopy etc.

Podsumowując, monitoring wizyjny w żłobkach wydaje się być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i dla samego personelu placówki. Nie trzeba chyba dodawać, że również dla samych dzieci, o których bezpieczeństwo chodzi przecież w pierwszej kolejności. Co otrzymuje rodzic? Przede wszystkim spokój, brak stresów związanych z niepewnością o własne dziecko – te wartości na pewno zaprocentują lepszą wydajnością w pracy. Z kolei żłobek, który zdecyduje się na zainstalowanie takiego systemu, dołącza do grona elitarnych placówek, zasługujących na najwyższe zaufanie.

Telewizja przemysłowa wkracza coraz powszechniej w nasze życie codzienne, stając się gwarancją naszego spokoju oraz bezpieczeństwa.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą kompletnych zestawów monitoringu do samodzielnego montażu przeznaczonego do pracy w żłobkach. Propozycję zestawu 4-kamerowego znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym. Dla większych żłobków polecamy zestaw 8-kamerowy.

Żłobek, Przedszkole